Test před blogováním

18. června 2014 v 12:59 | Kelioné |  Mozkové závity v pochodu
Každý občas vyvedeme nějakou chybu. A dvakrát tolik, co se jazyka týče. Chápu, že naše krásná čeština někomu může lézt na mozek, protože má spoustu výjimek a pravidel, ale ve srovnání s jinými jazyky je opravdu bohatá a překypuje skvosty, které ostatní nemají.

Ale jak tak proplouvám mezi blogy našich vod, nad některými chybami mi zůstává rozum stát. Je pravda, že v dnešní době se k blogování dostane každý bez ohledu na věk - stačí mít internet a klávesnici. Ovšem v čím nižším věku začne člověk přispívat na internet, tím víc chyb automaticky dělá. Druhá věc je, pokud má vůbec co říct.Nevím, jak jsou na tom ostatní pisatelé blogů, kteří zvládají alespoň základní pravopis a gramatiku, ale co se mě týče, článek většinou opouštím, pokud je tam spousta chyb. Pár jich ještě pochopím, upsat se může každý, ve spěchu se chyby také rojí rychle. Ale jakmile neznalost češtiny přesáhne moji osobní mez, utíkám pryč (nehledě na téma, kterému se článek věnuje). Popřípadě moje pozornost značně klesá, takže oči jen zběžně přeběhnou zbylé odstavce, jestli se tam náhodou nevyskytne něco zajímavého, ale už tomu nedávám takovou hodnotu, jako kdyby byl článek bez chyb.

Ti, co se ohánějí tvrzením, že píšou kvůli obsahu, ne kvůli češtinářce, pak tedy prosím - ale ať už je vaše poselství jakékoliv, přes mého vnitřního češtináře se ke mně nedostane právě kvůli počtu chyb.

Napadlo mě, jak by to dopadlo, kdyby každého, kdo by si chtěl založit blog, čekal u registrace nějaký test. A teď nemyslím výběr správné odpovědi, nýbrž správné přepsání věty či souvětí "vlastní rukou". Nemuselo by jít o nijak zdlouhavý průzkum znalostí, stačí jen výpočet procentuální úspěšnosti. Například nad takových 85 % by bylo možné v zakládání blogu pokračovat dál.

Je mi jasné, že každý tvor alespoň s polovinou mozku by nalezl způsob, jakým test obejít. Jako taková alespoň částečná pojistka by mohlo sloužit generování testových otázek. Taktéž by se ale mohlo stát, že jakmile by člověk zjistil, že ho čeká test, buďto od toho upustí, nebo to alespoň ještě jednou zváží. Protože zastávám názor, že ten, kdo zvládá češtinu, se nějakého testu nezalekne, když k tomu nemá absolutně žádný důvod.

Možná by tak počet "kopírovacích" blogů či stránek zaplněných nesmysly klesl. Jsme sice ve svobodné zemi a každý má právo psát, co chce, však ať to také dělá, jen by tomu předcházel "blbuvzdorný" test. Ušetřilo by to i čas - jak pisatelům, tak čtenářům.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama