Červen 2014

Přátelská čísla

30. června 2014 v 22:37 | Kelioné |  Uvnitř a vně mě
Někomu se to neděje, jiný to jen nezaznamenal. Já si ale asi před dvěma lety začala všímat, že narážím na stejné kombinace čísel, povětšinou dvoumístných. Nejprve to začalo s čísly 6 a 5, která se udržela celkem dlouho, ale poslední dobou je nevídám už tak často.

Nyní už těch přátelských dvojic mám více. Momentálně jsou to čtyři a už jen za dnešek jsem je potkala nesčetněkrát. Na hodinách, na poznávacích značkách kolemjedoucích aut, plakátech... A dnes jsem si zaexperimentovala s numerologickou mřížkou - celá abeceda je rozdělená do tabulky, přičemž každému písmenu odpovídá jedno číslo:

Originální? Pro koho?

28. června 2014 v 10:28 | Kelioné |  Mozkové závity v pochodu
Pro článek na toto téma jsem zvolila metodu volného psaní, protože moje přemýšlecí závity mají dnes prázdniny. Nakonec jsem celkem překvapená, že vznikl článek s obstojným obsahem, o kterém vím, že jsem ho v zákoutí mysli chovala, ale nějak jsem ho nedokázala dostat skrze autocenzuru na "elektronický papír". Takže jsem toho svého vnitřního cenzora vypnula a spustila rychlý cvakot do klávesnice.

Rozvíření jedniček a nul

25. června 2014 v 19:20 | Kelioné |  Mozkové závity v pochodu
Jistě znáte malého robotka Wall•E s roztomilými kukadly a multifunkčním příbytkem. Pozítří tomu bude už šest let, co se mezi nás vypravil poprvé, ale já ho viděla teprve dnes.
Ze všech pohádek a filmů, které jsem kdy viděla, obsahuje nejméně slov, ale přesto říká mnohem víc než kdovíjaké "upovídané" filmy.
Sice se dnes nacházíme v době, kdy jedničky a nuly nad námi částečně přebírají vládu, ale přeci jen věřím, že je tu stále dost lidské inteligence, která se nenechá zastavit. To, že někdo stále vidí, jak se spolu lidé nedorozumívají, drží v ruce telefon a mazlí se s ním, neznamená, že jsou takoví všichni. Já pro změnu potkávám takové, co dokáží používat k hovoru ústa. Záleží na místě, kde se vyskytujete.
Netvrdím, že neexistují tací, co si píší přes klávesnici, ač sedí v téže místnosti, ale když chcete, vypnete svoje filtrovací motory a dáte jim oddech, popřípadě svoje oči párkrát proženete stěrači, uvidíte i ty ostatní lidi. Ty, co spolu jdou po chodníku, drží se za ruce a povídají si, v kavárně se schovají před deštěm a vypráví si zážitky, v knihovně se zapletou do řeči s neznámým člověkem, co zrovna drží jejich oblíbenou knihu... Je tolik lidí, kterým je nějaký fejsbuk či smártfoun úplně ukradený - ovšem to ti na "druhém břehu" (tudíž ti, co do nich zrovna zírají) nepoznají.
A tak se vykašleme na nějaké nadávání na to, že stále někdo zírá do displeje. Ono ho to třeba časem přejde. Žijme si podle sebe. Když nechci, nekoukám se do toho. Konec krizovky.

Ještě k Wall•E - nejspíš se ještě najdou tací, kteří to neviděli. A tak se na to určitě vrhněte a sledujte. Jo a pěstujte rostlinky, přátelé.

Dvacet pět útržků

21. června 2014 v 16:22 | Kelioné |  Uvnitř a vně mě
Jelikož mi bylo jednou naznačeno, že můj osobní blog není v určité rovině osobní, přispívám článkem čítajícím pětadvacet faktů o mé osobě. Sepisovala jsem ho dva dny, nebylo snadné nahromadit tolik informací naráz.

Myšlenkový trojboj

21. června 2014 v 12:02 | Kelioné |  Tvůrčí skupina Kelioné a Múzy
Miliony hlasů v hlavě
překřikují se dosti dravě
každý svou cestu razí si
množí se a shlukují
pouta na sebe kují
jednou hádají se
podruhé radí si
každý hlas za svůj vlastní tým hraje
nepřestává a cítí
jak správný čas zraje
v mojí mysli
emoce pro ně opojením jsou
ruku v ruce s požitkářstvím jdou
pro sebe si je syslí

Test před blogováním

18. června 2014 v 12:59 | Kelioné |  Mozkové závity v pochodu
Každý občas vyvedeme nějakou chybu. A dvakrát tolik, co se jazyka týče. Chápu, že naše krásná čeština někomu může lézt na mozek, protože má spoustu výjimek a pravidel, ale ve srovnání s jinými jazyky je opravdu bohatá a překypuje skvosty, které ostatní nemají.

Ale jak tak proplouvám mezi blogy našich vod, nad některými chybami mi zůstává rozum stát. Je pravda, že v dnešní době se k blogování dostane každý bez ohledu na věk - stačí mít internet a klávesnici. Ovšem v čím nižším věku začne člověk přispívat na internet, tím víc chyb automaticky dělá. Druhá věc je, pokud má vůbec co říct.

Vše je spojené se vším

12. června 2014 v 18:36 | Kelioné |  Tvůrčí skupina Kelioné a Múzy
Na papír nedočkavě dosedají slova, aby mohla co nejrychleji skrývanou krásu sdělit. Plamen svíce jim tančí jako doprovod, aby temný inkoust lépe zněl, jak hrot pera baví se touhou pisatelovou. Za okny se shlukují tmavé mraky, bubnují na parapet jako doprovod. Sehraný orchestr.
Pod slovy vzletnými duše papíru tančí, raduje se ze své pomalu plnící se duše. Dříve bývala prázdná, ale teď s každým slovem lásky nabírá na významu. S každým písmenem učí se rozumět lidským citům. Naslouchá a utěšuje. Pisatel nabývá dojmů, že tíha z jeho beder splynula s prázdnotou, avšak to duše papíru ji z něho sňala.

Uvolnit pouto

8. června 2014 v 12:32 | Kelioné |  Uvnitř a vně mě
Po nějaké době znovu přišel čas, kdy moje myšlenky vířily kolem jediného bodu, byly pevně upoutány na řetězech, jako by se ani nemohly dostat z dosahu daného "problému". Omezovalo mě to skoro ve všem, každičké činnosti byla uzmuta část efektivity, kdy můj mozek tvořil své vlastní scénáře a ještě směle nutil srdce, aby tomu věřilo. Čím víc sílilo přesvědčení, tím víc stoupalo množství myšlenek. Jako by byl mozek malé rozmazlené dítě, vymýšlející si, co chce, co nechce, a že to musí mít okamžitě.

Drabble 5 - Mlha

3. června 2014 v 22:21 | Kelioné |  Třicetkrát sto
Zatoužit jen tak se projít loukou, kde tráva sahá těsně nad kotníky, rosa ulpívá na hřejivé kůži nártů. Ramena se halí do chladu letního rána, mlha tvoří nehmatatelné hranice mezi mnou a skutečnem. Slunce se snaží skrze tu clonu dostat, ale ke mně dopadají jen paprsky zmámené tou bledou krásou. Jako opilé se plazí a vplétají mezi listí i stébla trávy. Lehké šaty působí spíš jako jemný vánek hladící kůži, kterou z toho doteku až mrazí. K nosu jako na křídlech přivane vůně kávy.
Moment.
Kávy?
"Kde lítáš? Tohle, prosím, do odpoledne zpracuj, spěchá to," probere mě šéfka nepříjemným sdělením.